Sytuacja na granicy-zebrana wiedza i formy wsparcia

Sytuacja na granicy-zebrana wiedza i formy wsparcia

Założyłem ten projekt, aby móc zabierać głos w ważnych dla mnie sprawach. Nie ma teraz nic ważniejszego niż aktualna sytuacja na granicy. Oddaje w tym wpisie głos ekspertom i ekspertkom. Starałem się zebrać jak najwięcej linków. Niech te materiały i informacje dotrą do jak największej liczby ludzi. Mierzę się chwilami z poczucie bezsilności. Nie zgadzam się na to i nie daję sobie przyzwolenia, dlatego przygotowałem obszerną listę form wsparcia i zaangażowania.

Inicjatywy:

Ratujmy ludzi na granicy
fot. Eliza Kowalczyk

W pełni podpisuję pod manifestem tej koalicji organizacji i grup nieformalnych:

,,Nasz manifest:

Kilka godzin jazdy od naszych domów głodni, spragnieni i wyziębieni do granic wytrzymałości ludzie – w tym malutkie dzieci – są zmuszani do tułaczki po lasach. Zostali oszukani wizją bezpiecznego przejścia do Europy i wykorzystani w konflikcie politycznym, którego nie są stroną. Pas graniczny między Polską a Białorusią okazał się dla nich pułapką. Przekraczają polską granicę z narażeniem życia, pilnowani przez uzbrojonych żołnierzy. Nie mają drogi powrotu. Po białoruskiej stronie czeka ich często strach, niepewność i przemoc, a także przymusowe koczowanie przy granicy.
 
Nie możemy patrzeć obojętnie na niezawinione cierpienie tych ludzi.
 
Niezależnie od przyczyn, jakie przywiodły ich na polską granicę; niezależnie od tego, czy spełniają warunki otrzymania azylu w Europie, czy też powinni wrócić do swoich krajów – nie możemy pozwolić na to, by umierali z głodu, zimna i wyczerpania na naszej ziemi. Nawet w warunkach konfliktu cywile nie powinni płacić swoim życiem za to, że znaleźli się na linii sporu.(…)”
 
Pełna treść oraz możliwości zaangażowania są na stronie internetowej: ratujmyludzinagranicy.pl

Grupa Granica (GG) to ruch społeczny sprzeciwiający się odpowiedzi rządzących na wydarzenia, jakie mają miejsce na polsko-białoruskim pograniczu. Pomaga migrantkom i migrantom przymusowym, którzy znaleźli się na terytorium Polski, oraz monitoruje przypadki łamania praw człowieka. Ruch tworzą aktywiści i aktywistki z całej Polski, w tym także mieszkanki i mieszkańcy terenów przygranicznych, oraz stale powiększająca się grupa organizacji społecznych.

Choć sama Białowieska Akcja Humanitarna została utworzona 14 listopada 2021 r., część mieszkańców już od września podejmuje działania pomocowe.
Ta inicjatywa powstała po to, aby połączyć nasze siły i nawiązać współpracę między różnymi grupami działającymi na terenie Białowieży

Raporty

Media i artykuły:

Mocno polecam artykuły świetnych dziennikarek i dziennikarzy jak na przykład: „Ten, kto przyjedzie na granicę, nie uwolni się od tych obrazów”„Mała Syria” na berlińskiej Sonnenallee„Zobaczyć Mińsk i umrzeć”. Mam pełne zaufanie i  bardzo szanuję pracę Historie o człowieku oraz Outriders. Jeśli chodzi o relację fotograficzną lub Instagram stories to polecam obserwować profile: Karola Grygorukatumarianinazxlifeofmyownxz. Dobrymi źródłami w innych językach może być artykuł The Guardian po angielsku lub reportaż franceinfo po francusku.

Kamapnie społeczne:

Współczucie nie może mieć granic
Nikt nie zasługuje na śmierć w lesie
Nie udawaj, że nie widzisz kiedy dzieje się zło!

Edukajca

Jak mówić o uchodźcach?
Jak rozmawiać z dziećmi?

Polecam bardzo mocno wywiad w Tygodniku Powszechnym z ekspertkę Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz przygotowane materiały edukacyjne. W najbliższym tygodniu będzie kolejne spotkanie na temat organizowane przez Strefę WolnoSłowa.

Wywiad Martyny Wojciechowskiej z Anną Alboth

Pomoc:

Wsparcie Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM​

Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM po Medykach na granicy kontynuuje udzielanie pomocy. Można wesprzeć ich działania za pośrednictwem zbiórki na Facebooku lub strony internetowej.

Fundacja Ocalenie

Fundacje Ocalenie można wspierać na wiele różnych sposobów. Wszystkie możliwości zaangażowania i pomocy są wymienione na stronie internetowej.

Patronite
Zbiórka Grupy Granica
Samochód dla prawników
Inne formy wsparcia

Wydarzenia: