5 poleceń podcastów

5 poleceń podcastów

fot. Pixabay

Podcasty stały się prawdziwym fenomenem. Ich popularność stale rośnie i cały czas powstają kolejne programy. Podcasty towarzyszą mi prawie non stop. Słucham ich nie tylko podczas pracy czy biegania, ale też w wolnym czasie w całości skupiając się na tym. Na Spotify subskrybuję ponad 60 programów. Wydaję mi się, że wszyscy znają już Imponderabilia, Dział Zagraniczny, czy Raport o stanie świata, więc w tym wpisie chciałbym się podzielić kilkoma mniej znanymi przykładami. Te podcasty stały się dla mnie ogromnym źródłem wiedzy i zmieniły moje spojrzenie na wiele spraw. Zachęcam do sprawdzenia, posłuchania i zaobserwowania!

1. Audycja Aleksandry Rutkowskiej i Fundacji Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej

Moja wizja pomocy humanitarnej była zbudowana na stereotypach. Teraz z perspektywy czasu wstydzę się, bo miałem trochę nieprawdziwych wyobrażeń. Na szczęście pojawiła się w Halo.Radio audycja prowadzona przez panią Aleksandrę Rutkowską. Nie tylko odnalazłem odpowiedzi na jakieś swoje pytania i wątpliwości, ale też zyskałem dużo inspiracji. Wszyscy zaproszeni eksperci i ekspertki w niezwykle ciekawy sposób dzielą się swoją specjalistyczną wiedzą. Dzięki temu dowiedziałem się wiele na temat aktualnych kryzysów humanitarnych oraz realizacji projektów humanitarnych i rozwojowych realizowanych w różnych krajach. Audycja stała się już dla mnie obowiązkowym punktem każdego poniedziałku. Od stycznia odpuściłem chyba tylko dwa odcinki, ale na szczęście wszystkie programy można wysłuchać w formie podcastu. Są one dostępne na stronie Halo.Radiostronie fundacji PCPM i serwisach streamingowych.

2. Tolerancja to za mało

Drugim poleceniem jest podcast tworzony przez zespół edukacji Polskiej Akcji Humanitarnej. Z tematem edukacji globalnej jestem związany już ponad 3 lata. Mimo tej wiedzy to i tak dużo się dowiedziałem. Przez całą swoją edukację szkolną nie zdawałem sobie sprawy ze swoich przywilejów, postkolonializmu czy europocentrycznego sposobu myślenia. Dlatego jest to niesamowicie ważne i potrzebne, aby poruszać takie tematy. Pani Joanna i pan Łukasz robią to w niezwykle ciekawy i przystępny sposób. Po prostu wszystkim polecam ten podcast! Jest on dostępny na YouTube i serwisach streamingowych.

3. Drzazgi Świata

Jest niesamowicie potrzebny podcast! Tak jak możemy usłyszeć we wstępie, są to rozmowy o tym, co nas w tym świecie uwiera. Śledzę uważnie blogosferę podróżniczą i widzę jak ważne tematy, są czasem pomijane. Bardzo duże wrażenie zrobiło na mnie wystąpienie z Festiwalu Wachlarz. Pani Kamila Kielar zadaje wiele słusznych pytań. Każdy odcinek daje nie tylko odpowiedzi, ale też skłania do dalszych refleksji. Szczególnie mocno polecam poniższy odcinek o tym, jak mówić o świecie. Chciałbym, aby jak najwięcej osób podróżowało w sposób etyczny, ale też po prostu zwracało uwagę na aktualne problemy. Na stronie internetowej oprócz odcinków znajdziemy dużo uzupełniających linków i poleceń. Podcast dostępny jest również na YouTube i serwisach streamingowych.

4. Dokumentnie

        newonce.radio jest jedynym radiem, którego słucham. Uwielbiam Bolesne Poranki; Drugie Śniadanie oraz Tu Czarkowski, Tam Okuniewska. W wolnych chwilach cały czas też nadrabiam archiwalne odcinki Patościeżki i Audiencji Steeza. W tym zestawieniu chciałbym jednak wyróżnić audycję Dokumentnie. Pan Filip Skrońc jest świetnym fotoreporterem i reportażystą. Bardzo szanuję jego wiedzę i doświadczanie. W swoim programie rozmawia nie tylko z fotoreporterami i fotoreporterkami, ale też z osobami zajmującymi się sprawami społecznymi. Wraz z zaproszonymi gośćmi omawia ważne tematy z obszaru pomocy, aktywizmu, praw człowieka. Podcast jest dostępny na stronie newonce i serwisach streamingowych.

5. Outriders

Outriders jest grupą reporterów, którzy zajmują się tłumaczeniem zjawisk zachodzących w świecie. Na pewno się jeszcze pojawią na blogu w kontekście dziennikarstwa rozwiązań. Są oni ekspertami i ekspertkami w różnych formach dziennikarskich. Ich magazyny Brief i Unblock oprócz formy newslettera są dostępne również w formie audio. Obecnie tworzą film dokumentalny o końcu górnictwa węglowego. Idealnym uzupełnieniem tego jest nowy podcast Power. Jest on dostępny na stronie, kanale YouTube i serwisach streamingowych.